Küsimused-vastused seoses Riigi Infosüsteemide Ameti teavitusega ID-kaardi võimaliku turvariski kohta

06.09.2017

5. septembril avaldas Riigi Infosüsteemi Amet oma kodulehel pressiteate ID-kaardi kiibis avastatud turvariski kohta. Kuna reaalse ründe toime panemise oht on väike, saavad kõik kliendid ID-kaarti edasi kasutada.

Toome Teieni küsimused-vastused, mis puudutavad ID-kaardi kasutamist internetipanka sisenemisel.
 
Kas ID-kaart on turvaline?
ID-kaardi näol on tegu riiklikult väljastatud dokumendiga. Aktsepteerime ID-kaarti pangateenuste kasutamiseks, kuni riik peab seda piisavalt turvaliseks. Pangana kohaldame täiendavaid riskipõhiseid meetmeid, tagamaks täiendavaid kontrolle maksete üle. Internetipanka sisselogimisel ning pangamaksete tegemiseks ei piisa vaid inimese ID-kaardi andmetest, selleks peab lisaks teadma ka internetipanga kasutajatunnust. Viimane neist ei ole avalikult kättesaadav informatsioon.

Kas Nordea internetipanka sisenemisel on ID-kaardile alternatiive?
Internetipanka on võimalik lisaks ID-kaardile siseneda ka teiste autentimislahendustega nagu Nordea koodirakendus, digivõti ja Mobiil-ID.
Nordea pakub klientidele võimalust internetipanka siseneda läbi oma turvalise koodirakenduse ning ei paku hetkel Smart-ID lahendust.

Kust saab Nordea koodirakenduse „Nordea codes“?
Nutitelefonide kasutajad saavad internetipanka sisselogimiseks laadida alla Nordea koodirakenduse „Nordea Codes“. Allalaadimise täpsemad juhised leiate http://koodid.nordea.ee/

Kas koodirakendus on turvaline?
Rakenduse turvalisus põhineb neljal faktoril: isiklik PIN-kood, nutiseade, rakenduse juurdepääsukoodid ja turvaline ühendus. Veenduge alati, et Teie nutiseade on kaitstud PIN-koodi või turvamustriga ning veenduge iga kord, et tehing, mida kinnitate, oleks algatatud Teie poolt. Ühendus koodirakenduse ja Nordea vahel on SSL/TLS krüpteeritud.

Kust saab Nordea digivõtme?
Nordea digivõtme saate tellida Nordea internetipangast. Tellimusvormi leiate internetipanga menüüst "Seaded" –> "Koodirakenduse / digivõtme tellimine". Rohkem infot leiate http://koodid.nordea.ee/
 
Kust saab mobiil-ID?
Mobiil-ID saamiseks palume pöörduda mobiilioperaatori poole lepingu sõlmimiseks.
 
Kas mobiil-ID on turvaline?
Mobiil-ID kasutab teistsugust tehnoloogiat ja seetõttu ei ole kõnesolevast riskist mõjutatud.
 
Olen välismaal, ma ei saa mobiil-ID vormistada. Mida teha?
Välismaal olles saate alla laadida Nordea koodirakenduse. Täpsemad juhised leiate http://koodid.nordea.ee/
 
Mis muutub ja kas peaksin midagi ette võtma?
Hetkel ei muutu midagi, internetipanka saate kasutada tavapärasel viisil. Informeerime koheselt kliente oma kodulehe kaudu, kui internetipanga kasutamisel peaks ID-kaardi kasutamisega seoses toimuma muudatusi. 
 
Milliseid ID-kaarte see puudutab?
Võimalik turvarisk puudutab alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte (sealhulgas e-residentidele väljastatud kaarte). Enne 2014. aasta 17. oktoobrit väljastatud ID-kaartidel oli kasutusel teine kiip ning neid see risk ei mõjuta.
 
Kas ID-kaardiga internetipanka sisse logimine ja tehingute/lepingute allkirjastamine on ebaturvaline?
ID-kaardi näol on tegu riiklikult väljastatud dokumendiga. Aktsepteerime ID-kaarti pangateenuste kasutamiseks, kuni riik peab seda piisavalt turvaliseks. Kui me peame vajalikuks, siis kohaldame ID-kaardi kasutamisele täiendavaid riskipõhiseid meetmeid, nende rakendamisest informeerime oma kliente oma kodulehe ja internetipanga vahendusel.
 
Kust ma saan infot internetipangas ID-kaardiga seotud piirangute rakendamise kohta?
Kui rakendame piiranguid ID-kaardiga internetipanka sisse logimisele ja/või allkirjastamisele, siis anname sellest teada oma kodulehe vahendusel.

 

 

Rohkem vastuseid ID-kaardiga seotud küsimuste kohta leiate www.id.ee lehelt.