Kuidas toimub nõustamine?

Kas olete kunagi mõelnud, kuidas oma rahaasju paremini planeerida, et saaksite ka enne palgapäeva muretult elada või mõne ammuse unistuse teoks teha? Ajakirjanik Kelly Kipper proovis Nordea pangas järele, mida tähendab personaalnõustamine ja kuidas sellest kasu lõigata.

Arvatavasti seostub sõna “personaalnõustamine” nii mõnegi jaoks suurte summade ja laitmatute investeerimis- või finantsteadmistega. Tegelikult pole see päris nii. Personaalnõustamine on mõeldud igaühele, kellel on unistus või eesmärk ning tahtmine oma ideed ja plaanid teoks teha.´

Miks küsida nõu?

Põhjuseid, miks personaalnõustamisele mõelda, on mitmeid. Ehk soovite säästa, et minna järgmisel suvel pikale reisile või osta auto, aga ei tea, kuidas alustada? Võib-olla vaevab teid küsimus, kuidas säilitada tänane elatustase ka pensionipõlves? Kas olete mõelnud, kuidas peaksite talitama, et teil oleks raha ka ootamatutes olukordades, näiteks töö kaotuse puhul? Või ehk on teil hoopis vaba raha, mida tahaksite investeerida, kuid ei tea, milline strateegia sobiks teie riskitaluvuse ja nõudmistega? Milline soov ka ei oleks, aitab nõustaja sellele samm-sammult lähemale jõuda.

Alustamine

Nordeas on personaalnõustamisega alustamine väga lihtne: tuleb lihtsalt aeg kirja panna. Siinkohal ei mängi mingit rolli, milline on senine kodupank – nõu saab igaüks, kellel on konkreetne küsimus või soov. Personaalnõustamine Nordea pangas on tasuta.

Kui olete nõustajaga aja kokku leppinud, saabub meilile ankeet küsimustega teie kulude-tulude, säästude, finantsvarade ning investeeringute kohta. Ankeedi täitmine enne kohtumist säästab oluliselt aega ning annab võimaluse kõik küsimused enne pangakülastust rahulikult läbi mõelda. Et saada nõuandeid või vastuseid just oma konkreetsete mõtete osas, tuleks küsimustele võimalikult täpselt ja ausalt vastata. Kui ankeet on täidetud ja vastused Nordeasse saadetud, lepitakse kokku kohtumisaeg. Kohtumiseks mõelge välja küsimused, millele tahaksid eksperdilt vastuseid saada.

Kohtumine

Vahetul kohtumisel konsultandiga saate küsida kõike, mis teid fintantsteemade puhul huvitab (ka neid küsimusi, mis tunduvad elementaarsed või imelihtsad, aga millele päris hästi ise vastata ei oska). Koos nõustajaga vaatate üle juba eeltäidetud ankeedi ja teha sinna vajadusel parandusi. Edasi kulgeb ca 1,5 tundi kestev nõustamine juba teie valitud rada pidi (nt plaanite suuremat kulutust/ostu, tahate võlgadest vabaks saada, soovite oma raha teenima panna või aegsasti pensioniks valmistuda).

Mina valisin oma kohtumise valdkonnaks pensioni III sambaga liitumise. Leian, et kuigi aega pensionipõlveni veel on, tasub astuda targad sammud juba noores eas, et hilisemas elus oleks lihtsam. Kuldkliendinõustaja Katri Miikre viis mind kurssi III samba olemusega, selle plusside ja vajalikkusega. Arvutiprogramm tegi omakorda puust ja punaselt selgeks minu tulevase riigipensioni suuruse (toetudes praegusele palgale ja juba kogunenud pensionifondile) ning näitas, kuidas II ja III sammas tasakaalustavad riigipensioni ja palga omavahelist lõhet ning aitavad pensionipõlves jätkata elustiiliga, mis kujuneb välja varasematel aastatel. Programm näitab ka ära aastate jooksul toimuva inflatsiooni mõju ehk saad aimu, millisele summale vastab praegu teenitav palk tulevikus. See omakorda teeb selgeks, et raha ei tohiks pangakontol lihtsalt seista, kuna selle väärtus ajas ainult kahaneb.

Mis saab edasi?

Kui nõustamissessioonil on küsimused vastused saanud, jääb juba vaba valik, kas soovite nõustaja ja programmi poolt koostatud pakkumise vastu võtta, selle üle järele mõelda või sellest loobuda. Et otsustamisprotsessi lihtsamaks teha, saate kaasa ka aruande, mis sisaldab ülevaadet tuludest-kuludest, kohustustest, vara puhasväärtusest ning investeerimisalastest riskitaluvusest. Paberile jõuavad ka läbiarutatud eesmärgid ning Nordea pakutud lahendused nende saavutamiseks.

Tunnete, et silmapiiril pole ühtegi konkreetset unistust? Nõustamist tasuks proovida ikka – saate palju häid ideid ning selge ülevaate oma varadest ning kulutustest ehk teate edaspidi täpsemalt, mille arvelt vajadusel kokku hoida ning kuidas oma finantsidega targemalt majandada.

Nõustamise edukus ning kvaliteet sõltub suures osas sellest, kui palju olete teinud eeltööd ja kui täpselt olete enda jaoks püstitanud nõustamisele mineku eesmärgid ja kas olete 100% valmis nõustamise lõpuks välja töötatud plaani ellu viima.

 

Kelly Kipper
Artikkel ilmus ajakirja MOOD mainumbri lisas Reisi-eri